اجزاء ، تصویر و تشریح دستگاه تناسلی مردان (18)

در این مطلب از سایت عرقیات برا شما اجزاء ، تصویر و تشریح دستگاه تناسلی مردان (18) آماده شد

اجزاء ، تصویر و تشریح دستگاه تناسلی مردان (18)

تصاویر این مطلب بنا به دستور دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه حذف شد

وظایف دستگاه تناسلی مردان

وظیفة نهایی اجزاء مختلف دستگاه تناسلی مرد، تولید اسپرم است که آنرا به شکل منی تهیه می‌‌کند و هنگام برقراری رابطة جنسی با جنس مخالف وارد دستگاه تناسلی زن می‌کند تا بارداری اتفاق بیفتد. وظیفة دیگر دستگاه تناسلی مرد، تولید هورمون‌های مردانه است که برای بلوغ و ظاهر مردانه لازم است.

زمانیکه نوزاد پسر بدنیا می‌آید تمام قسمتهای دستگاه تناسلی مردانه را دارد ولی تا رسیدن به زمان بلوغ این دستگاه تناسلی فعالیت تولید مثلی ندارد. در زمان بلوغ در حدود سنین ۱۴-۱۰ سالگی هورمونهایی از غدد هیپوفیز -که در پایین مغز قرار دارد- ترشح می‌شود که از طریق خون به بیضه‌ها می‌رسد و آنها را وادار به تولید تستوسترون و اسپرم می‌کند. با تولید تستوسترون تغییراتی در بدن اتفاق می‌افتد. در حین بلوغ کیسة‌ بیضه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند، سپس آلت مردانه بزرگتر می‌شود و غدد منی ساز و پروستات نیز رشد می‌کنند.موهای ناحیة تناسلی و نیز موهای صورت و زیر بغل شروع به رشد می‌کنند و به تدریج صدای مردانه جای صدای بچه گانه را می‌گیرد. در حین بلوغ پسران رشد قدی و وزنی سریعی پیدا می‌‌کنند و بدنشان عضلانی می‌شود. زمانیکه پسری بالغ می‌شود روزانه میلیونها اسپرم تولید می‌کند. هر سلول اسپرم بسیار کوچک است در حد ۰/۰5 میلی‌متر است. اسپرم داخل بیضه‌ها تولید می‌شود و از شکل یک سلول عادی تبدیل به سلول دارای سر و دم شبیه یک بچه وزغ می‌شود. مواد ژنتیکی در سر اسپرم قرار دارد. دم اسپرم متحرک است و اسپرم را در داخل اپی‌دیدیم و بعدها در داخل دستگاه تناسلی زنانه به جلو می‌راند. هر اسپرم پس از تولید در بیضه، حدود ۶-۴ هفته در داخل اپی‌دیدیم می‌ماند و بخشی از تکامل خود را در آن سپری می کند و پس از آن وارد وازدفران می‌شود. غدد منی ساز و پروستات مایع منی را به اسپرم اضافه می‌کنند و منی بدینوسیله کامل می‌شود.

با تحریک شدن جنسی مرد، آلت مردانه سفت و سخت می‌شود، عضلات درون اعضاء جنسی منقبض میشوند و بدینوسیله مایع منی از آلت مردانه به بیرون ریخته می‌شود که به این عمل انزال می‌گویند. با هر انزال حدود ۵۰۰ میلیون اسپرم از بدن خارج می‌شود. در صورتیکه مایع منی درون دستگاه تناسلی زن ریخته شود، اسپرم از واژن به سمت بالا شروع به حرکت میکند که دم اسپرم قابلیت شنا کردن را به آن می دهد. اسپرم از طریق دهانه رحم وارد رحم می‌شود و از آنجا به لوله‌های رحمی (لوله‌های فالوپ) می‌رسد. در صورتیکه اسپرم در زمانیکه تخمک از تخمدان زن آزاد شده باشد به آن برسد آنرا باردار می‌کند. برای باردار کردن تخمک تنها یک اسپرم کافیست. در واقع با وارد شدن یک اسپرم به تخمک هیچ اسپرم دیگری نمی‌تواند به آن وارد شود و بارور شدن تخمک با محتویات ژنتیکی درون اسپرم انجام می‌شود و حاملگی آغاز می‌شود. سلول تخم حاصل شده شروع به رشد می کند و تبدیل به هزاران سلول می‌شود و جنین را بوجود می‌آورد. پس از ۹ ماه جنین کامل می‌شود و نوزاد متولد می‌شود.

 

نقش مرد در تولید مثل

ماهیت و اساس تولید مثل ترکیب یاخته های جنسی مذکر و مونث یعنی پیوند اسپرم با تخمک است. پس وظیفه مهم دو جنس این است که یاخته های جنسی لازم را تولید کنند.

وظیفه مرد نه تنها تولید اسپرم است، بلکه باید آن را به جایی برساند که با سلولهای جنسی مونث ترکیب شود.در انسان اندامهایی وجود دارند که در اثر تماس جسمی،(جنسی) اسپرم را به تخمک می رسانند تا تخم بارور شود. چون وظیفه اسپرم رسانی به واژن(مهبل) به عهده آلت تناسلی است.

 

اندام های جنسی داخل بدن مردان (اندام های جنسی داخلی) عبارتند از:

  • بیضه ها؛
  • اپیدیدیم؛
  • لوله اسپرم؛
  • پروستات؛
  • کیسه منی.

 

اندام های جنسی داخلی مردان: 1. بیضه ها، 2. اپیدیدیم، 3. لوله های اسپرم، 4. پروستات، 5. کیسه های منی

تصویر و عکس دستگاه تناسلی مردان

 

بیضه ها

مردان دو بیضه دارند: یکی از آنها ممکن است کوچکتر از دیگری و کمی آویزان تر باشد.

بیضه ها در کیسه بیضه قرار دارند.
آنها میلیون ها سلول اسپرم تولید می کنند.

 

اپیدیدیم

مردان 2 اپیدیدیم دارند.
هر کدام از آنها به یک بیضه متصل است.

اسپرم ها در اپیدیدیم ها جمع شده و رشد می کنند.

 

لوله های اسپرم

مردان دارای 2 لوله اسپرم هستند.
هر کدام از آنها به یک اپیدیدیم متصل است.

آنها اسپرم ها را به پروستات منتقل می کنند.

 

پروستات

پروستات در زیر مثانه قرار دارد. پروستات به اندازه یک توت فرنگی است.

در پروستات، مایع به سلول های اسپرم اضافه می شود.

 

کیسه های منی

مردان دارای 2 کیسه منی هستند. کیسه های منی در کنار پروستات قرار دارند.

این کیسه ها مایع بیشتری را به سلول های اسپرم اضافه می کنند. مایع منی و سلول های اسپرم با هم منی را تشکیل می دهند.

 

اندام های تناسلی مشاهده پذیر (خارجی) مردان عبارتند از:

آلت تناسلی مردانه؛
کلاهک؛
کیسه بیضه

کلاهک، حساس ترین قسمت آلت تناسلی مرد است. اطراف کلاهک را پوست ختنه گاه احاطه کرده است. می توانید پوست ختنه گاه را به طرف عقب یا جلو حرکت دهید. برخی مردان ختنه می شوند. در این صورت دیگر پوست ختنه گاه یا قسمتی از آن را نخواهند داشت.

مجرای پیشاب در کلاهک قرار دارد.

 

آلت تناسلی مرد و کیسه بیضه

آلت تناسلی مرد دو عملکرد دارد:

وقتی آلت تناسلی مرد نرم است: ادرار از آن طریق از بدن خارج می شود؛
وقتی آلت تناسلی سفت شده است (نعوظ): منی از طریق آلت تناسلی از بدن خارج می شود.

منی و ادرار به طور هم زمان از آلت تناسلی خارج نمی شوند.

مردی که تحریک شده، آلت تناسلی اش در حالت نعوظ قرار گرفته است. خون در رگ های آلت تناسلی مرد به شدت جریان پیدا می کند. آلت تناسلی مردان اغلب صبح ها که از خواب بیدار می شوند ،سفت و سخت است. این به معنای تحریک شدن آنها نیست.

هنگام آمیزش جنسی، آلت تناسلی سفت شده وارد واژن می شود (دخول).

کیسه بیضه بیضه ها را در بر گرفته است.

 

اشکال متفاوت آلت تناسلی

اندازه و شکل آلت های تناسلی با هم فرق می کنند. برخی مردان آلت تناسلی بزرگ ،و برخی آلت تناسلی کوچک تر دارند. اما اندازه آلت تناسلی نعوظ شده و نعوظ نشده در مردان مختلف متفاوت است. برخی مردان آلت تناسلی خمیده ، و برخی دیگر آلت تناسلی صاف تری دارند. شکل ظاهری آلت تناسلی در عملکرد آن یا داشتن یک سکس خوب نقشی چندان مهم ایفا نمی کند.

منی به صورت زیر تولید می شود:

بیضه ها میلیون ها سلول اسپرم تولید می کنند.
سلول های اسپرم در اپیدیدیم رشد کرده و نگهداری می شوند.
وقتی مردی انزال می شود، سلول های اسپرم به لوله های اسپرم رانده می شوند.
سلول های اسپرم به پروستات و کیسه های منی منتقل می شوند. مایعی به آن ها اضافه می شود. منی را مایع و سلول های اسپرم با هم تشکیل می دهند.
منی از آلت تناسلی از طریق پیشاب راه بیرون رانده می شود.

آلت تناسلی مردان از داخل: 1. بیضه ها، 2. اپیدیدیم، 3.لوله های اسپرم، 4. پروستات 5. کیسه های منی،6. پیشاب راه

 

چه موقع مرد بارور می شود؟
بدن مردان اولین بار در دوران بلوغ منی تولید می کند. به طور کلی، پسران بین 12 تا 15 سالگی بارور می شوند. سپس آن ها حتی اگر برای اولین بار سکس را تجربه می کنندمی توانند بچه دار شوند.

مرد در تمام طول عمر اسپرم تولید می کند. یک مرد معمولاً می تواند تا پایان عمر بچه دار شود.

 

روش های جلوگیری: کنار کشیدن و عقیم سازی

زن فقط در صورتی باردار می شود که اسپرم از طریق واژن وارد رحم او شود و البته این طی روزهای باروری روی می دهد.

قبل از انزال، ممکن است مقداری از مایع منی مرد(پیشاب) که خارج شده است ،حاوی اسپرم باشد. بیرون کشیدن آلت تناسلی قبل از انزال یک روش جلوگیری مطمئن نیست.

مردی که عقیم سازی شده است، مایع منی بدون اسپرم تولید می کند. او می تواند آمیزش جنسیعادی داشته باشد.