علائم وجود مشکل در پروستات

علائم وجود مشکل در پروستات گرداوری شد

علائم وجود مشکل در پروستات

 

معمولا پروستات در آقایان یک غده ای بسیار آرام و ساکت می باشد که پس از طی یک دوره ی سنی از خواب بیدار می شود با علائم مختلفی در بدن یک مرد تظاهر پیدا خواهد کرد. شاید برخی از مردان از وجود چنین غده ای در بدن خود آگاه نباشند و تنها زمانی که دردهایی به سراغ آنها می آید به وجود این غده پی ببرند. بزرگی پروستات یکی از شایع ترین مشکلاتی است که ترس از سرطان پروستات را به وجود خواهد آورد.

با تنها یک بررسی ساده از نظر آزمایشگاهی و همچنین یک بررسی سونوگرافی به راحتی می توان به اندازه ، شکل و فعالیت نرمال یا غیرنمال این غده پی برد. غده پروستات غده ای در مسیر ادراری مردان می باشد ، بنابراین هرگونه بزرگی این غده با تأثیر بسیار زیاد بر فعالیت های مجاری ادراری همراه خواهد بود. از علائم مهم می توان به ناتوانی در دفع تمامی ادرار ، سوزش در هنگام دفع ، تکرر ادرار و . . . اشاره نمود. معمولا این علائم با عفونت ادراری تشابه بسیاری دارد به همین دلیل وجود آزمایش برای افتراق و تشخیص صحیح بسیار مهم خواهد بود.

معمولا بسته شدن مسیر ادرار در افراد کم سن و سال تر به ندرت اتفاق می افتد ، اما در مردانی که در سنین میانسالی به سر می برند و از دردهای بسیار در ناحیه ی مثانه به شدت رنج می برند ، این مشکل به یکی از شایع ترین مشکلات نیز تبدیل شده است. بزرگ شدن پروستات به دلیل حضور در پشت مثانه منجربه فشار بر روی این عضو مهم از بدن خواهد شد ، در نهایت با فشار بر روی مثانه انسداد کامل رخ می دهد و خروج ادرار از بدن به صورت کامل اتفاق نمی افتد یا در برخی از موارد شدید به صورت کامل مسدود خواهد شد.

معمولا بزرگی پروستات در صورتی که از نوع غیر طبیعی باشد بر روی مثانه تأثیر نخواهد گذاشت به همین دلیل وجود علائم ادراری و مشکلات مربوط به آن در تشخیص سرطان پروستات هم امری بسیار مهم به شمار می رود. علاوه بر موارد ذکر شده در مردان سنین بالای پنجاه سال وجود سنگ های ادراری بخصوص در مسیر مثانه ، از کار افتادن فعالیت های اعصاب و عضلات در نواحی مذکور می تواند علتی برای این دردها باشد. بنابراین بررسی کامل از کلیه ها ، مثانه و پروستات در مردان امری ضروری می باشد و نقش پیشگیری کننده ای در هر نوع بیماری جدی تر دارد.