خواص تخمه آفتابگردان و تاثیر آن در چاقی

خواص تخمه آفتابگردان و تاثیر آن در چاقی گرداوری شد

خواص تخمه آفتابگردان و تاثیر آن در چاقی

 

خواص تخمه آفتاب گردان

اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشار خون به کار می رود و اسانس برگ های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارد. به همین علت در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتابگردان استفاده می شود.

زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چای دم کنید و روزی 3 فنجان از این چای بنوشید.

تقویت معده و پایین آوردن فشار خون: 30 گرم برگ های خشک آفتابگردان را در 3 فنجان آب دم کرده و 3 فنجان را در روز بنوشید.

سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: 20 گرم از گل های خشک آفتابگردان را در 3 فنجان آب جوش دم کنید، روزی 3 فنجان از این دم کرده بنوشید.

درد معده، بیماری های دستگاه ادراری و یبوست: 30 گرم ریشه خشک شده آفتابگردان را در 3 فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید بجوشد. یک فنجان از آن را 3 بار در روز بنوشید.

آرتروز و ورم پستان: هنگامی که آفتابگردان گل می دهد، طُبَق گل (قسمت پایین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده، در آب بیندازید. آن قدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید، درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده، طَبَق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو دهید (سرخ کنید) که کاملاً قهوه ای شود. بعد آن را خرد کرده و به صورت پودر درآورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را به بیمار بدهید تا شفا یابد.

اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی، تخم آفتابگردان را به مقدار 30 گرم در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید، سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به بیمار بدهید.

سردردی که همراه با سرماخودرگی است: 30 گرم تخمه آفتابگردان را در 2 لیوان آب جوش ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دو بار در روز بنوشید.

بیماری فتق: 30 گرم ریشه تازه آفتابگردان را با یک لیوان آب و شکر قهوه ای بجوشانید و این جوشانده را 3 بار در روز بنوشید.

سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد. آن گاه به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له کرده و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشته که خونریزی را بند آورد و بهبودی را تسریع کند.

 شربت ریشه این گیاه برای قلب سودمند است. چراکه فیتواسترول موجود در تخمه آفتابگردان، باعث کاهش کلسترول می شود و با منیزیم موجود در تخمه آفتابگردان، اعصاب و رگ های خونی آرامش می یابد.

 

تخمه آفتابگردان و تاثیر آن در چاقی

متاسفانه در کشور ما، استفاده بی رویه از تخمه های آفتابگردان در بین مردم زیاد بوده و به همین دلیل مضراتی را نیز برای آن ها به همراه داشته است. یکی از مشکلات بسیار مهمی که مصرف بالایی این دانه ها ایجاد می کند، چرب شدن بدن و موی سر است که طبیعتاً باعث ایجاد جوش های زیادی می گردد. از دیگر مضرات بسیار مهم این دانه ها، چاقی مفرط است، چرا که میزان چربی این دانه ها بالا بوده و باعث افزایش وزن انسان می گردد.

از جمله مضراتی که می توان برای تخمه های آفتابگردان نام برد میزان چربی بالای آن هاست که اگر به صورت بو داده مورد استفاده قرار گیرد، باعث افزایش کلسترول خون می شود. البته نوع بو داده این تخمه به  دلیل نمکی که دارد باعث افزایش فشار خون نیز می گردد و در نتیجه توصیه می شود که در مصرف آن ها افراط نکنید.