علت شل شدن و افتادگی پوست صورت و بدن و راههای درمان

در این مطلب علت شل شدن و افتادگی پوست صورت و بدن و راههای درمان آماده است

علت شل شدن و افتادگی پوست صورت و بدن و راههای درمان

 

بسیاری از کسانی که پوستشان می افتد و آویزان می شود، تصور می کنند این مشکل راه حلی ندارد و آن را ناشی از روند طبیعی افزایش سن می دانند. در نتیجه هرچه سن بیشتر می شود، منتظر افتادگی پوست می مانند و کاری به کارش ندارند در صورتی که متخصصان پوست و مو می گویند عوامل مختلفی در بروز این وضع تاثیر می گذارد و با کنترل آنها می توان شل شدن و افتادگی پوست را به تعویق انداخت. البته آنها روش های درمانی خاصی هم برای افتادگی پوست پیشنهاد می کنند که به کمک آن، فرد می تواند استحکام و زیبایی پوستش را حفظ کند.

 

دلایل افتادگی و شل شدن پوست

-افزایش سن
– قرار گرفتن در معرض آفتاب برای مدت طولانی
– استعمال سیگار
-عوامل ژنتیک
– تغذیه نامناسب
کاهش وزن های سنگین و غیرعلمی
-عوامل محیطی مانند کار کردن در شرایط یا محیط های خاص

 

راههای  درمان  و پیشگیری از افتادگی و شل شدن پوست

1- به آرامی وزن کم کنید
مهم تر از همه اینکه مهم است که خیلی تند وزن کم نکنید. اگر چنین شود، پوستتان آویزان خواهد شد. پس توجه داشته باشید که تنها نیم تا یک کیلو در هفته وزن کم کنید. بیشتر از این مقدار کاهش وزن، باعث خواهد شد تا پوست شما قابلیت ارتجاعی اش را از دست داده و شل شود.

2- به اندازه کافی آب بنوشید
آب در بدن معجزه می کند! در مورد ما، آب است که مسئول حفظ قابلیت ارتجاعی پوست شماست. آب به پوست شما رطوبت رسانده و بدنتان را از سموم خلاص می کند. پس حتماً روزی هفت هشت لیوان آب بنوشید.

3-ماساژ پوست بهترین عامل ترمیم
بطور منظم و البته درست پوستتان را با استفاده از روغن هایی مانند روغن زیتون ماساژ دهید. این کار پوستتان را سفت کرده و قابلیت ارتجاعی را به آن باز خواهد گرداند. بنظر می رسد که روغن خردل برای این منظور عالی است.

4. انجام ورزش های صورت
شماری از ورزش های صورت وجود دارد که می توانید در هر جایی آنها را انجام دهید، در خانه، اداره و یا حتی هنگام سفر. این ورزش ها عضلات صورت را سفت تر و شکیل تر خواهد کرد. می توانید ورزش هایی برای فک، پیشانی، گردن، گونه و لب ها انجام دهید. برای مثال برای پیشانی ، هر دو انگشت اشاره را زیر ابروها قرار داده ، سپس چشمها را ببندید و با انگشت ها سعی در پایین آوردن به سمت چشم ها کنید و هم زمان ابروها را بالا ببرید. این ورزش ساده تا 10 دقیقه هر روز می تواند نتیجه حیرت انگیزی داشته باشد.

5. استفاده از کرم ضد آفتاب
اشعه های مضر ماوراء بنفش تاثیر مخربی بر پوست داشته و منجر به چین و چروک و افتادگی پوست می شود. همیشه پیش از رفتن در بیرون و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ضد آفتاب برای محافظت پوست استفاده کنید تا پوستتان را سفت نگاه دارید.

 

راهکارهای دیگر جلوگیری از افتادگی پوست 

۱- صبح ها اب  هویج همراه با نارگیل بنوشید .

۲- روزانه ۷ الی ۸ لیوان اب بنوشید .

۳- در حرف زدن زیاده روی نکنید

۴ – زیاد ادامس نجوید .

۵-بعد از ناهار شیر موز ، فندق ، گردو بخورید .

۶ – صبح ها نرمش سبک انجام دهید .

۷ – از فشار عصبی و استرس دور باشید .

۸ – سعی کنید بالش مناسب انتخاب کنید چون بالش بلند باعث  افتادگی وشل شدن صورت می شود .

۹ – اگر دارای یبوست هستید با کاهو و زیتون درمان کنید .

۱۰ – صورت خود را روزانه به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید . و سبزیجات و میوه های تازه بخورید .

۱۱- از کرم های مخصوص لیفتینگ صورت استفاده کنید ( توجه داشته باشید از کرم هایی که دارای لیبل شبنم و بهداشتی است استفاده کنید )

۱۲- قبل از خواب  شکلات یا شیرینی بخورید .

۱۳ – خیار و گلابی برای جلوگیری از لاغر شدن صورت بهترین میوه هستند .

 

ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺧﺎﻧﮕﯽ ﺍﻓﺘﺎﺩﮔﯽ پوست ﺻﻮﺭﺕ

ماسک موز و آب لیمو
موز یکی از میوه های تقریبا چهارفصل است و به عنوان یک میوه ی مقوی برای سلامتی بدن و پوست شناخته شده است . برای تهیه ماسک ضد شلی پویت کافیست 1/2 موز له شده را را با 1/2 قاشق چایخوری عسل و 1 قاشق چایخوری آب لیمو خوب مخلوط کرده و برای مدت 20 دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس صورت را آبکشی کنید.
این ماسک برای خانم هایی که پوست چرب دارند مفید است.

ﻋﺴﻞ

ﻋﺴﻞ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺗﺮﮐﯿﺒﺎﺕ ﺁﻧﺘﯽﺍﮐﺴﯿﺪﺍﻥ٬ ﺭﻃﻮﺑﺖ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻭ ﺿﺪ ﺍﻓﺘﺎﺩﮔﯽ ﭘﻮﺳﺖ ﺍﺳﺖ.

ﯾﮏ ﻗﺎﺷﻖ ﻋﺴﻞ ﺭﺍ ﺑﺎ ﭼﻨﺪ ﻗﻄﺮﻩ ﺍﺑﻠﯿﻤﻮ ﻭ ﭼﻨﺪ ﻗﻄﺮﻩ ﺭﻭﻏﻦ ﮐﻨﺠﺪ ﯾﺎ ﺯﯾﺘﻮﻥ ﻗﺎﻃﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﻭ ﺑﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﺑﻤﺎﻟﯿﺪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ۱۵ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﭘﻮﺳﺘﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺸﻮﯾﺪ.

ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﻫﻔﺘﻪﯼ ﭼﻨﺪﺑﺎﺭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﺪ.

ﮔﻼﺏ

ﮔﻼﺏ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﻤﯿﺰﯼ٬ ﺷﺎﺩﺍﺑﯽ ﻭ ﺍﻧﻘﺒﺎﺽ ﭘﻮﺳﺖ ﺷﻤﺎ ﻣﯽﮔﺮﺩﺩ. ﻣﻘﺪﺍﺭﯼ ﮔﻼﺏ ﺭﺍ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺧﻮﺍﺏ ﺑﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﺑﺰﻧﯿﺪ ﻭ ﺑﻪﺭﺧﺘﺨﻮﺍﺏ ﺑﺮﻭﯾﺪ .

ﺧﯿﺎﺭ

ﺍﺯ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻣﻮﺍﺩ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺗﺎﺛﯿﺮﺍﺕ ﺟﻮﺍﻥﮐﻨﻨﺪﻩ ﻭﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪﺍ ﭘﻮﺳﺖ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺍ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ

ﺍﺏ ﺧﯿﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﮕﯿﺮﯾﺪ ﻭ ﺩﻭ ﻗﺎﺷﻖ ﺍﺯ ﺍﻧﺮﺍ ﺑﺎ ﺑﺎ ﯾﮏ ﻗﺎﺷﻖ ﻣﺎﺳﺖ ﺗﺎﺯﻩ ﻗﺎﻃﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﻭ ﺑﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﻣﺎﻟﯿﺪﻩ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ۱۵ﺩﻗﯿﻘﻪ ﺑﺎ ﺍﺏ ﻭﻟﺮﻡ ﺍﻧﺮﺍ ﺑﺸﻮﯾﺪ .

ﭼﻨﺪﯾﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﺭ ﻫﻔﺘﻪ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﮐﻨﯿﺪ .

 

افتادگی شکم و درمان آن

درازنشست

حتماً قبلاً هم درباره درازنشست زیاد شنیده‌اید. این نرمش برای ازبین بردن شلی شکم موثر است. شاید بلافاصله تغییرات را نبینید، هربار حداقل ۱۰ الی ۲۰ درازنشست بزنید. بهتر است همیشه دست‌هایتان را کنار گوش‌ها نگه دارید و زیر سرتان نگذارید تا به گردن و پشت فشار زیادی وارد نشود.

برقصید

هرنوع رقصی که در آن تحرک زیاد باشد برای سوزاندن چربی و کالری عالی است(حدود ۴۰۰کالری درساعت). در ضمن رقص یک ورزش مناسب برای کمر و پهلوها هم به حساب می‌آید.

صندلی‌تان را با یک توپ فیتنس عوض کنید

شاید کمی‌احمقانه به نظر بیاید ولی نشستن روی توپ فیتنس به جای صندلی موقع تماشای تلویزیون باعث می‌شود شما شکمتان را سفت نگه دارید. برای حفظ تعادل و ثابت ماندن روی توپ باید از عضلات شکم استفاده کنید.

 

ماسک اوسرین برای رفع افتادگی پوست

مواد موجود در این ماسک، باعث درمان افتادگی پوست می شود و شادابی را به آن برمی گرداند.

مواد لازم:

روغن زیتون ۵۰ گرم

سویای خام ۲۰ گرم

اوسرین  ۸۰ گرم ( اوسرین یک روغن است که در داروخانه ها یافت می شود)

عسل طبیعی ۳۰ گرم

طرز تهیه:

ابتدا سویا را با روغن زیتون داخل شیشه ای تیره (مثل شیشه شربت سرماخوردگی کودکان) ریخته در جای گرم و تاریک (داخل کابینت آشپزخانه) به مدت یک هفته نگه دارید.

سپس با استفاده از یک صافی ریز (یا جوراب زنانه) آن را صاف کنید.

این روغن را با دقت به اوسرین بیفزایید.

بعد عسل را کم کم به آن افزوده و کاملا هم بزنید.

این ماسک را هفته ای دو تا سه بار، به مدت ده تا پانزده دقیقه روی پوست خود مالیده و بعد ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد بشویید.

این کار را ترجیحا شب قبل از خواب انجام دهید و هنگام خواب، پوستتان را با کرم مناسبی مرطوب کرده و به آرامی بر خلاف جهت یعنی از پایین به بالا ماساژ دهید.

در تهیه این ماسک، حتما از عسل طبیعی استفاده کنید تا معجزه آن را ببینید.

 

استرس خود را کاهش دهید 

توصیه می شود برای اینکه پوستی سالم داشته باشید استرس و فشارهای عصبی را از خود دور کنید و به آنچه می خورید بیشتر اهمیت بدهید.

 مصرف شکلات، قهوه و سس مایونز را کاهش دهید و بیشتر از میوه، سبزی و سویا استفاده کنید همچنین برای رسیدن به پوست سالم و صاف ورزش کردن از نکات اصلی به شمار می رود.

 

سوالات مربوط به جراحی افتادگی پوست

چرا پوست بدن در برخی ناحیه ها دچار افتادگی می شود؟

چربی در خانم ها بیشتر در ناحیه سینه، پشت بازو، ران، باسن، پهلوها و شکم تجمع پیدا می کند. در مراحل اولیه تجمع چربی، پوست حالت سفتی خود را حفظ می کند و فقط ذخیره چربی زیر پوست باعث ایجاد نمای سلولیت می شود (پوست نمای صاف خود را از دست می دهد و حالت موجی پیدا می کند). ولی با افزایش وزن و افزایش چربی، پوست ناحیه دچار شلی و افتادگی خواهدشد.

 

برای رفع این مشکل چه می توانیم کنیم؟

روش های زیادی برای کاهش چربی موضعی و کشیدگی پوست وجود دارد اما هیچ یک بدون نقص و عارضه نیستند.

وقتی تجمع چربی وجود دارد، اگر پوست هنوز سفت باشد، به کمک روش هایی مثل لیپولیز، کرایولیپولیز و لیپوساکشن می توان چربی اضافه را برداشت و بعد از آن پوست به حالت اول بازمی گردد، اما وقتی پوست آویزان شد، با ساکشن نمی توان پوست را جمع کرد. در این شرایط اشعه رادیوفرکوئنسی می تواند کمک کننده باشد و باعث سفتی پوست شود.

البته از رادیوفر کوئنسی فقط برای سفت کردن و کشیدن پوست صورت استفاده می شود و در مواردی مثل افتادگی و شلی پوست بازوها چندان موثر نیست.

حتما باید بیمار معاینه شود و بدون ارزیابی نمی توان نظر داد.

 

رادیوفرکوئنسی چگونه پوست را سفت می کند؟

رادیوفرکوئنسی امواج الکترومغناطیسی است که وقتی از پوست می گذرند، با ایجاد تخریب های میکروسکوپی باعث سنتز رشته های کلاژن می شوند و به این ترتیب پوست سفت تر می شود.

 

لیزر لیپولیز، کرایو و لیپوساکشن چه تفاوتی با هم دارند؟

تمام این روش ها چربی را ساکشن می کنند و تفاوت زیادی ندارند. لیپوساکشن بر تمام روش های جدید ارجحیت دارد، زیرا با این روش هم حجم بیشتری چربی کشیده می شود و هم ترشحات بعد از ساکشن مدت کوتاه تری ادامه خواهند داشت.

با لیپولیز و کرایولیپولیز حجم کمتری چربی کشیده می شود و در ضمن ترشحات بعد از عمل بیشتر و طولانی تر است.

 

این لیپوساکشن چطور انجام می شود؟

در این روش، در نواحی ای که چربی در آن ذخیره شده مثل ران، باسن، شکم و پهلوها و پشت بازو، مقداری سرم همراه با مواد منعقد کننده خون و بی حس کننده تزریق می شود.

اگر فردی که این عمل ها را انجام می دهد، رژیم غذایی را رعایت نکند و ورزش انجام ندهد، چربی او باز می گردد و هیچ یک از این روش ها کمک دائمی به او نخواهد کرد

سپس با توجه به اندازه محل، از لوله هایی که سرشان چند سوزن دارد استفاده و آن را وارد پوست می کنند. سر این لوله ها به ساکشن مکنده وصل است. با حرکت های رفت و برگشتی که جراح به لوله ها می دهد، بافت چربی شل می شود و با مکش از لوله ها بیرون می آید.

 

لیزر لیپولیز و کرایو چه تفاوتی با لیپوساکشن دارند؟

اگر ساکشن با نور و گرمای لیزر هم همراه باشد به آن لیزر لیپولیز و اگر در انتهای لوله، سرمایی ایجاد شود، به آن کرایو لیپولیز می گویند، اما اساس کار همه، ساکشن است.

 

لیپوساکشن عوارضی هم دارد؟

بله، اگر چربی ای که در ساکشن خرد می شود، وارد خون شود، می تواند باعث آمبولی چربی شود. البته این اتفاق نادر در کسانی می افتد که حجم بسیار بالایی از چربی شکم را ساکشن می کنند، اما در موارد محدود هیچ یک از این روش ها خطری ندارند.

 

گفتید رادیوفرکوئنسی برای درمان افتادگی بازوها چندان موثر نیست. پس چه روشی را برای حل این مشکل پیشنهاد می دهید؟

لیفتینگ از روش هایی است که وقتی یک ناحیه به خصوص بعد از ساکشن دچار افتادگی زیاد می شود، می توان از آن استفاده کرد. در این روش مقداری از پوست برداشته و به روش s دوخته می شود. طبیعی است که جوشگاه عمل جراحی در این روش باقی می ماند، ولی به هر حال تا حدودی حجم افتادگی کم می شود.

 

هزینه این روش ها چقدر است؟

هزینه ی مربوط به تمام روش ها تقریبا مشابه است و چون تعرفه ای وجود ندارد، نمی توان قیمت مشخصی داد. این هزینه به پزشک و دستگاهی که استفاده می کند، بستگی دارد.

 

توصیه آخر چیست؟

فراموش نکنیم اگر فردی که این عمل ها را انجام می دهد، رژیم غذایی را رعایت نکند و ورزش انجام ندهد، چربی او باز می گردد و هیچ یک از این روش ها کمک دائمی به او نخواهد کرد. پس بهتر است شیوه زندگی را اصلاح کنیم، چون تمام روش های زیبایی عارضه دارند و بیشتر افرادی که آنها را امتحان می کنند، پشیمان می شوند.