علائم و درمان سرطان پانکراس (لوزالمعده)

علائم و درمان سرطان پانکراس (لوزالمعده) گرداوری شد

علائم و درمان سرطان پانکراس (لوزالمعده)

 

تعریف
لوزالمعده یا پانکراس، اندامی اسفنجی شکل و لوله ای در پشت معده است. لوزالمعده دو وظیفه در بدن بر عهده دارد.  آنزیم های گوارشی را می سازد که کمک به هضم غذاها (مخصوصا چربیها) در روده می کند. ساختن هورمون ها، از جمله: انسولین و گلوکاگون که میزان قند خون را متعادل می کنند. هنگامی که سلول های بدخیم رشد کرده و در لوزالمعده پخش می شوند، سرطان لوزالمعده به وجود می آید. سرطان لوزالمعده به نام بیماری خاموش خوانده می شود، زیرا علائم آن در مراحل اولیه بیماری مشخص نمی شود. اما زمانی که سرطان پخش شد، در بالای شکم و پشت، درد دیده می شود. بعد از غذا خوردن و دراز کشیدن، درد بدتر می شود.

 

علائم و نشانه ها
سرطان لوزالمعده یا پانکراس معمولاً علایم خود را به موقع و در مراحل اولیه نشان نمی‌دهد و یا این علایم متغیر هستند، با این حال زمانیکه این علایم ظاهر شوند می توانند شامل مواردی از جمله: درد در قسمت فوقانی شکم،سوزش معده،اشتهای کم یا حالت تهوع و استفراغ،اسهال یا مدفوع شل،کاهش وزن شدید، زرد شدن بدون هیچ دردی، بطوریکه پوست و سفیدی چشم زرد بشود،لخته شدن خون، مرض قند (خیلی از افرادیکه سرطان پانکراس دارند ماهها و یا حتی سال ها پیش از تشخیص سرطان پانکراس در آنها دچار دیابت شیرین یا مرض قند می شوند)، افسردگی باشند.

 

علل و عوامل خطرساز
– سیگار : افراد سیگاری 2 تا 3 برابر غیر سیگاری ها در معرض این بیماری قرار دارند.
– سن : بعد از 45 سالگی این بیماری شروع می شود.
– جنسیت: بیشتر در زنان شایع است.
دیابت
– پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) مزمن
– سیروز کبدی
– سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان لوزالمعده
– داشتن رژیم پر چرب
– چاقی
– عدم فعالیت بدنی
سرطان لوزالمعده به نام بیماری خاموش خوانده می شود، زیرا علائم آن در مراحل اولیه بیماری مشخص نمی شود.

 

درمان بیماری
درمان:برای بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده از سه نوع درمان استاندارد استفاده می‌شود: جراحی (عمل جراحی ویپل) ، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی.

برای درمان دردی که سرطان لوزالمعده ایجاد می‌کند مسکن تجویز میشود. بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده دارای نیاز‌های غذایی خاصی هستند.

 

پیشگیری
– سیگار را ترک کنید.
– رژیم غذایی سالم داشته باشید و از مصرف زیاد چربی بپرهیزید.
– ورزش منظم داشته باشید