با طب سنتی و در خانه خون دماغ را درمان کنید

با طب سنتی و در خانه خون دماغ را درمان کنید

با طب سنتی و در خانه خون دماغ را درمان کنید

 

هر مشکلی در رابطه با بینی، تنفس سالم ما را مختل میکند، بنابراین مشکلات و ناراحتی‌های بینی مانند سرماخوردگی‌ها، زکام، عطسه و خون دماغ شدن‌ها یا وجود جسم خارجی در بینی نیاز به توجه و درمان فوری دارند.

 

علت خون دماغ شدن چیست؟

به طور کلی رگهای خونی که به بینی خونرسانی میکنند، خیلی ظریف هستند، خونریزی بینی یا همان خون دماغ، وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیلی رگ‌های داخلی بینی چه در پایین تیغه بینی و چه در قسمت‌های بالاتر پاره شود. شایع‌ترین قسمتی که از آن خونریزی بینی آغاز می‌شود پایین بینی و روی دو طرف بینی است که بیشتر به واسطه خشک شدن، دستکاری و پاره شدن رگ به وجود می‌آید.به همین دلیل، علت بیشتر خون دماغ شدن‌ها اغلب به دنبال یک ضربه شدید به بینی است، ولی در برخی موارد دلایل دیگری نیز میتواند علت خون دماغ شدن باشد. برخی دلایل بروز این مسئله عبارتند از:

*فین کردن شدید شخص

*انگشت داخل بینی کردن و کندن ترشحات خشک شده بینی به وسیله انگشت

*بالا رفتن فشار خون (خونریزی پیوسته از بینی اغلب نشانه بالارفتن ناگهانی فشار خون است.)

*ضربه به سر و بینی

*گرمازدگی و تابیدن آفتاب به سر به ویژه در روزهای گرم و هوای خشک

*سرماخوردگی و خشک شدن بینی

*وجود تومور در بینی

*سخت شدن سرخرگها (وجود بیماری‌هایی نظیر چربی خون، کلسترول بالا و تجمع رسوبات در دیواره سرخرگ‌ها یکی از دلایل خون دماغ شدن در سنین بالا است.)

*مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون مانند بعضی انواع آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد روماتیسم

*التهاب سینوسها و بیماری سینوزیت

*برخی عفونت‌های بینی

*آلرژی

*كمبود ويتامين‌های K و C و کمبود کلسیم

*ارتفاع زیاد

*مصرف الکل و مواد مخدر (الکل از انعقاد خون جوگیری کرده و یکی از علتهای خونریزی بینی است)

*انحراف تیغه وسط بینی

*بوییدن مواد محرک شیمیایی

 

درمان خون دماغ شدن در طب سنتی

اولین مرحله درمان خونریزی بینی و بند آمدن خون دماغ، نشاندن بیمار است. سپس محل اتصال قسمتهای استخوانی و غضروفی و درست در لبه برجستگی‌های استخوان بینی را فشار دهید. بعد از چند دقیقه سوراخ بینی در حال خونریزی را با مقداری پنبه یا دستمال کاغذی ببندید.

یکی دیگر از شیوه‌های درمان خون دماغ شدن در طب سنتی، استفاده از گل انبه است، این درمان بسیار موثر بوده، عصاره این گیاه خاصیت بند آوردنده خون دارد.

برگهای تازه گشنیز را آسیاب کنید. سپس یک تا دو قطره از شیره گشنیز آسیاب شده را در سوراخ بینی بچکانید. این امر موجب توقف خونریزی خواهد شد.

از راهکارهای درمان خون دماغ شدن، استفاده از پیاز است. مقداری پیاز رنده شده را با سرکه مخلوط کرده و چند قطره از این مخلوط را در سوراخ بینی بچکانید، از خون دماغ جلوگیری میشود.

یکی از راه‌های توصیه شده در طب سنتی برای درمان خون دماغ شدن، چکاندن 2 الی 3 قطره از ترکیب گلاب 5 واحد + سرکه 2 واحد در سوراخ بینی است.

چنانچه علت خون دماغ شدن به دلیل خشکی بینی باشد، چکاندن اسانس نعنا به بینی از خونریزی‌های مجدد بینی پیشگیری خواهد کرد.

از دیگر راه‌های درمان خون دماغ، استفاده از ضماد تهیه شده با سماق است، به این منظور ضماد آب سماق رابه پیشانی و روی بینی خود بمالید، خونریزی بینی را قطع می کند.

یک تکه پنبه را آغشته به آب لیمو کرده و در سوراخ بینی بگذارید. خون دماغ را برطرف خواهد کرد.

از دیگر راههای خانگی درمان خون دماغ شدن، چکاندن چند قطره آبغوره هنگام خونریزی، در داخل سوراخ بینی است.

 

توصیه های پزشکی موردنیاز در هنگام خون دماغ

خونریزی‌های خفیف بینی اصولا به درمانهای خانگی و ساده پاسخ داده، و به سرعت خون دماغ متوقف میشود. در صورتیکه، خونریزی بینی بیشتر از 20 دقیقه طول کشید و یا شدت آن زیاد بود، مراجعه به پزشک و بیمارستان ضروری بوده و باید درمانهای کاملتری برای شخص بیمار صورت گیرد. در برخی مواقع اختلال‌های انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت خون، فشارخون بالا و در بچه‌ها بیماری‌های تنفسی ویروسی یا بیماری‌های زمینه‌ای میتواند علت خون دماغ شدن باشد، که نیاز است به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به‌وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می‌شود.

 

ستاره