علائم یائسگی زنان به همراه درمان

علائم یائسگی زنان به همراه درمان گرداوری شد

علائم یائسگی زنان به همراه درمان

 

یائسگی زنان چیست؟

با افزایش سن، فعالیت تخمدان‌ها در ترشح هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون کاهش یافته و سبب قطع دوره قاعدگی می‌شود. به دوره ی پس از دوران قطع شدن قاعدگی در زنان دوران یائسگی گفته می شود. سن شروع یائسگی در خانم‌ها متفاوت بوده به طور متوسط 51 سالگی سن یائسگی می‌باشد ولی از 45 تا 51 سالگی متغییر خواهد بود. چون این روند در طی یک دوره چند ساله اتفاق می‌افتد یائسگی معمولا به دو دوره تقسیم می شود :

1. دوران حوالی یائسگی: این دوره زمانی است که علائم یائسگی شروع می شود ولی هنوز خونریزی ماهیانه وجود دارد، سطوح هورمونی به صورت نامنظم بالا و پایین رفته و شخص دچار گرگرفتگی و تغییرات عادات ماهیانه می‌شود.

2. دوران پس از یائسگی: 12 ماه پس از آخرین قاعدگی را دوران پس از یائسگی گوئیم که در این دوره تخمدان‌ها، تخمک آزاد نکرده و سطح هورمونی کاهش می‌یابد و پریود شدن متوقف می‌شود.

 

انواع هورمون‌های جنسی که در دوران یائسگی متوقف می‌شود

1. استروژن اولین هورمون جنسی: استروژن هورمون جنسی اصلی زنانه می‌باشد. این هورمون باعث هدایت تخمک‌گذاری، لقاح و بارداری می‌شود. استروژن همچنین باعث تحریک رشد سینه، رحم و تخمدان‌ها شده، کمک به ساخته‌شدن و حفظ توده‌های استخوانی می‌کند. همچنین این هورمون در افزایش سطح کلسترول با دانسیته بالا (کلسترول خوب) و کاهش سطح کلسترول با دانسیته پایین (کلسترول بد) می‌شود. پس از یائسگی میزان این هورمون به 1 سوم سطح سال‌های باروری کاهش می‌یابد.

2. پروژسترون دومین هورمون جنسی: پروژسترون همراه استروژن از طریق تنظیم سیکل پریودی، بدن را برای لقاح و حاملگی آماده می‌کند. پس از یائسگی بدن تنها دو بخش کوچکی از میزان پروژسترون زمان باروری را تولید می‌کند.

3. آندروژن سومین هورمون جنسی: آندروژن گرچه معمولا یک هورمون مردانه شناخته می‌شود اما تخمدان‌ها، غدد فوق کلیه و سلول‌های چربی یک زن نیز آن را تولید می‌کنند. آندروژن در رشد سریع دختران هنگام بلوغ نیز اثر نسبی دارد. همچنین آندروژن در خفظ انرژی، قدرت عضلات و استخوان‌ها و تمایز جنسی نقش دارد. در طی یائسگی تولید آندروژن نیز به نصف زمان باروری می‌رسد.

 

علائم یائسگی چیست؟

با کاهش سه هورمون استروژن، پروژسترون و آندروژن علائم زیر در دوران یائسگی ایجاد می شود:

گر گرفتگی: همچنان که تعدل هورمون‌ها دچار تغییر می‌شوند عروق خونی به سرعت متسع شده و باعث می‌شوند درجه حرارت پوست بالا رفته و گرمایی احساس می‌شود که از سمت سینه به طرف شانه‌ها، گردن و سر به بالا حرکت می‌کند. عرق، ضعف، لرز و گیجی نیز ایجاد می‌شود و صورت برافروخته می‌شود. این علائم 30 ثانیه تا 30 دقیقه طول می‌کشد. گرچه در بعضی از افراد ظرف 3-2 دقیقه پایان می‌یابد. دفعات گرگرفتگی متغیر بوده و در برخی به طور مکرر و در برخی اصلا ایجاد نمی‌شود. این حالت ممکن است 1 تا 5 سال ادامه داشته باشد.

قاعدگی نامنظم: سیکل قاعدگی یا به طور ناگهانی متوقف شده یا قبل از توقف کامل دچار بی‌نظمی می‌شود.

اختلالات خواب: به صورت کم‌خوابی ظاهر می‌شود.

تغییرات روحی

کاهش میل جنسی

بیماری قلبی

پوکی استخوان

بی‌اختیاری ادرار

 

5 روش طبیعی متعادل کردن هورمون ها

بسیاری از زنان تغییراتی در سبک زندگی شان داده و با ترفندهای ساده ای هورمون های بدن شان را متعادل می کنند. با روش های زیر شما نیز می توانید سلامت بمانید:

1- بروکلی مصرف کنید

سبزیجات خانواده چلیپاییان مانند کلم، گل کلم، کلم چینی، کلم بروکسل و کلم قمری، حاوی ماده ای به نام ایندول-۳-کاربینول  هستند که در بدن طی فرآیند سوخت و ساز تولید دی ایندولیل متان می کند.

این دو ماده به تنظیم استروژن کمک می کنند و نشان داده اند که اثرات ضدسرطانی، به ویژه سرطان پستان، دارند.

2- وزن مناسب تان را حفظ کنید

وجود بافت های چربی اضافی، می تواند مانند یک غده مترشحه داخلی عمل و استروژن بیشتری در بدن تولید کند.

اما اگر وزن مناسب داشته باشید، بدن تان به ترشح بیش از حد برخی از هورمون ها تحریک نمی شود و تعادل هورمونی بدن تان به هم نمی ریزد.

3- فیتواستروژن به غذای تان بیفزایید

این ماده در سویا، بذر کتان، تخم های گل آفتابگردان، جوانه های لوبیا و حبوباتی مانند نخود و نخود فرنگی پیدا می شود.

فیتواستروژن در گیاهان وجود دارد و می تواند هورمون های بدن را به طور طبیعی متعادل سازد.

اگرچه در مورد سویا، بین کارشناسان تغذیه اختلاف نظرهایی وجود دارد اما هنوز تحقیقی کاملا علمی انجام نشده است که نشان دهد غذاهای حاوی سویا مضر هستند، با اینحال اگر مشکل تیروئیدی دارید، آنها را با فاصله ای دو ساعته از مصرف داروی تیروئیدتان مصرف کنید.

4- نفس عمیق بکشید

دو بار در روز و هربار 15 دقیقه نفس عمیق بکشید. در درمان های بالینی معلوم شده است که این کار از گرگرفتگی و عرق های شبانه به شدت می کاهد و همچنین به فرد احساس خوبی می دهد.

البته با استفاده از مدیتیشن هم می توانید از میزان ترشح هورمون های استرس بکاهید و به بدن اجازه دهید حالت طبیعی خود را حفظ کند.

5- از درمان های گیاهی استفاده کنید

ثابت شده است که برخی از گیاهان می تواند در درمان علایم یائسگی – هم از نظر روحی و هم فیزیولوژی بدن – موثر باشند.

از برخی از گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد

کوهاش سیاه (توت مار)

این گیاه اخیرا مورد توجه محققان قرار گرفته و روی گر گرفتگی احتمالا اثر مثبت دارد.

تحقیقات نشان داده است که کوهاش سیاه مانند استروژن عمل نمی کند و این مساله می تواند نگرانی کسانی که به هورمون درمانی حساس هستند را برطرف کند.

البته برخی از کارشناسان معتقدند استفاده از این گیاه مشکلات کبدی به وجود می آورد اما هنوز ثابت نشده است. بنابراین در مصرف آن کمی احتیاط کنید.

شبدر قرمز

اگرچه تحقیقات علمی در خصوص این گیاه ثابت نکرده است که شبدر قرمز برای گرگرفتگی خوب است، اما بنا بر تحقیقات از خانم هایی که از این گیاه استفاده کرده اند، برخی آن را بسیار مفید می دانستند.

مصرف این گیاه عوارض جانبی ندارد.

دونگ کوایی

این گیاه با نام علمی آنجلیکا سینسیس ، در طب سنتی چینی برای درمان بیماری های زنان بیش از 1200 سال استفاده می شده است.

این گیاه را نباید زنانی که مشکلات فیبروم رحم و انعقاد خون مانند هموفیلی دارند استفاده کنند.

جینسینگ

تحقیقات نشان داده است که این گیاه می تواند یکسری از علایم یائسگی را برطرف سازد. مشکلات مربوط به حالت روحی و اختلال خواب را حل می کند و به طورکلی به فرد احساس خوبی می دهد.

اما چندان مناسب گرگرفتگی نیست.

گل مغربی

این گیاه از گرگرفتگی می کاهد و البته عوارض جانبی هم دارد که برخی از افراد به آن مبتلا می شوند، عوارضی مانند تورم، مشکل در انعقاد خون و سیستم ایمنی بدن، تهوع و اسهال. افراد مبتلا به شیزوفرنی نباید از این گیاه استفاده کنند.

دمنوش نسترن

نسترن ، علاوه بر کاهش تعریق و گر گرفتگی، سرشار از ویتامین C و آنتوسیانین است و مانع از بروز و عود واریس می شود؛ به همین دلیل به آن دمنوش سلامت گفته می شود.

۷-۵ عدد میوه نسترن را  با یک لیوان آب جوش  به مدت ۲۰ دقیقه دم کرده و آن را مصرف کنید. میوه نسترن نباید پودر شود زیرا پرزهای داخل آن حساسیت زاست.

کرفس، کنگر، کدو، بامیه

تهیه خورش با استفاده ازهر یک از گیاهان فوق و یا مصرف آن به اشکال دیگر تا حد زیادی گر گرفتگی را کاهش می دهد.

آنجلیکای چینی

این گیاه، درمان عمده بیماری های زنان در آسیا بوده و درمان علائم یائسگی (به خصوص گرگرفتگی) و اختلالات قاعدگی (قاعدگی دردناک، تکرر قاعدگی، عدم قاعدگی) و برای اطمینان از بارداری و زایمان سالم استفاده می شود.

ترکیبات فعال آنجلیکای چینی دارای آثار استروژنی و نیز استحکام بخشیدن به مویرگ های خونی می باشند که این دو در بهبود گرگرفتگی موثر هستند.

عصاره جینکگو بیلوبا

 تاثیر جینکگو در افزایش جریان خون سیستم عروق منجر به بهبود دست و پای سرد و فراموشی مرتبط با یائسگی می گردد.

همچنین جینکگو در پیشرفت سلامت مغزی بیماران مبتلا به اختلال جریان خون مغز، از طریق افزایش جریان خون و انرژی در مغز، افزایش برداشت گلوکز توسط سلول های مغزی و حتی بهبود انتقال پیام های عصبی- حافظه با سرعت انتقال پیام عصبی ارتباط مستقیم دارد – موثر واقع می شود.

برای تحکیم آثار آن ، مصرف آن  بایستی حداقل تا 12 هفته ادامه یابد. هرچه مدت مصرف جینکگو طولانی تر باشد، آثار آن واضح تر و دوام آن بیشتر است.

مریم گلی و گیاه پنج انگشت

مریم گلی در کاهش گرگرفتگی و عرق کردن موثر بوده و گیاه پنج انگشت در زنان در شرف یائسگی که به علائمی مشابه سندروم پیش از قاعدگی مبتلا هستند، موثر است.

میوه های قرمز

میوه های قرمز رنگ مانند شاه توت، گیلاس، آلو و… می توانند تعریق را کاهش دهند.

مصرف داروهای گیاهی مانند دم کرده گیاهان خانواده زالزالک، قره قاط، برگ درخت انگور، کاسنی و برگ چنار مفید است.

 

منبع: ستاره و زندگی آنلاین