درمان بیماری های ژنتیکی امکان پذیر است؟

درمان بیماری های ژنتیکی امکان پذیر است؟ به همراه درمان بیماری های ژنتیکی

درمان بیماری های ژنتیکی امکان پذیر است؟

 

در هر بیماری پیشگیری مقدم بر درمان است. همه ی ما می دانیم که در برخی از مواقع با وجود بهترین داروها و بهترین روش های درمانی بدن ما نمی تواند با شرایط موجود مقابله کند و بیماری را از بین ببرد. به همین دلیل باید در بیماری های ژنتیکی هم پیشگیری از تولد فرزندی با مشکل ژنتیکی را مقدم بر درمان او بدانیم. اما اخیرا مطالعاتی در زمینه ی درمان این نوع از بیماری ها وجود دارد که به احتمال قوی می تواند درمان بیماری های ژنتیکی را در پی داشته باشد.

زمانی که نطفه ای بسته می شود یعنی کار به پایان رسیده و بیماری به جنین منتقل شده است. برخلاف تصور بسیاری از ما هنوز جایی برای امید باقی است و می توان با روش های موجود از انتقال بیماری پس از تولد جلوگیری نمود. محققان دریافته اند که در برخی از بیماری های خاص که سیستم ایمنی بدن می تواند نقشی در بهبود آنها داشته باشد همچون بیماری هموفیلی انتقال پروتئین ها و برانگیخته کردن سیستم ایمنی بدن برای یک جنین شرایطی را فراهم می کند که پس از تولد درمان پذیر شود و از مصرف داروها تا پایان عمر جلوگیری خواهد کرد.

البته هنوز این تحقیق در حد آزمایشگاهی است و در خصوص انسان ها به مرحله ی اجرا نرسیده است ، اما مهم ترین بخش این نوع از درمان در درون رحم مادر باردار می باشد که می تواند موفقیت آمیز شود. به دلیل نبود نمونه های کافی برای چنین آزمایشاتی معمولا زمان انجام آن به تعویق افتاده است ، اما در حالت آزمایشگاهی با موفقیت همراه بوده است.

برای جلوگیری از عذاب کشیدن مادر و جنین بهتر است تا پیشگیری را مقدم بر درمان بدانیم ، بخصوص در بیماری های ژنتیکی که احتمال درمان در برخی از آنها به صفر نزدیک است. وجود یک مشاور ژنتیکی در کنار یک پزشک زنان می تواند شرایط را برای یک بارداری بی خطر و نوزاد سالم فراهم آورد. البته نیاز است تا پیش از بارداری آزمایشات ژنتیکی داده شود تا اختلالات ژنتیکی در مرد و زن مشخص شود. پس از آن با بررسی ژن های معیوب احتمال انتقال آن به جنین و تولد نوزادی سالم یا غیر سالم مشخص خواهد شد که با نظر شما سقط یا نگهداری یک جنین اتفاق می افتد. امروزهعلم ژنتیک تا حدی پیشرفت کرده که با روشهای موجود در باروری می توان قبل از تشکیل نطفه و رشد جنین این مشکل را مشاهده نموده از آن پیشگیری کرد.