مرجع کامل سندروم روده تحریک پذیر

مرجع کامل سندروم روده تحریک پذیر گرداوری شد

مرجع کامل سندروم روده تحریک پذیر

 

سندروم روده تحریک پذیر چيست؟

Irritable bowel syndrome (IBS), also known as “spastic colon,” يك مشكل فراگير در قرن حاضر به شمار مي ايد. بسياري از افراد متاسفانه در جامعه دوره هايي دردناك متشكل از بيرون روي هاي متمادي و سپس يبوست را تجربه مي نمايند،اين بيماري حدود ١٠ الي ١٥ درصد مردماني را كه در امريكاي شمالي زندگي مي كنند تحت تأثير خود قرار مي دهند.

 

نشانه های سندروم روده تحریک پذیر

مهمترين علايم وجود اين بيماري درد شكمي مي باشد كه همراه با تغييرات متناوب أجابت مزاج ظاهر مي گردد.اين تغييرات مي تواند شامل يبوست ، بيرون روي، و حتي گاهي همزمان بروز يابد.تورم و گاز و احساس نفخ در ناحيه شكم از ديگر علايم اين بيماري مي تواند به شمار ايد.در بررسي هاي متعدد اسيبي به ديواره روده وارد نشده است و يافت روده سالم مي باشد اما به علت وجود درد و نياز به أجابت مزاج هاي گاها متناوب شرايط زندگي فرد را تحت تأثير خود قرار مي دهد.

 

 دلايل به وجود آمدن بيماری سندروم كوتاه:

متاسفانه دليل قطعي وجود اين بيماري شناخته نشده است . در اين مورد تئوري هاي متعددي وجود دارد يكي از اين تئوري ها به حركت غير معمول عضلات روده اشاره مي نمايد كه سبب إيجاد درد و دلپيچه مي گردد . برخي افراد اين بيماري را بعد از ابتلا به عفونت هاي دستگاه گوارشي تجربه نموده اند هر چند كه اين قضيه إثبات شده نيست ،حساسيت هاي غذايي از ديگر موارد مطرح شده است كه هم چنان در حال بررسي مي باشد.

 

چه افرادي در معرض ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر هستند؟

تمام افراد مي توانند دچار اين بيماري شوند اما آمار نشان داده است كه متاسفانه شيوع اين بيماري در خانمها دو برابر اقايان مي باشد.اين بيماري در افرادي كه سابقه خانوادگي دارند بيشتر ديده مي شود و سن شيوع ان معمولا در أوائل دهه ٢٠ زندگي مي باشد .اين بيماري گاها مي تواند با افسردگي و اضطراب هم خود را نمايان كند.

 

چگونگی تشخیص بيماری سندروم روده تحریک پذیر:

در حال حاضر هيچ تست استاندارد شناخته شده اي براي تشخيص صددرصد اين بيماري وجود ندارد، شرح حال كامل بيمار و گوش كردن به علائم و تاريخچه بيمار جزو اقدامات أساسي هستند، در شرايط خاص پزشكان براي كنار گذاشتن دسته ديگري از بيماريها ممكن است انجام برخي از تست ها را ضروري بدانند.

 

زندگي با بیماری سندروم روده تحریک پذیر:

اين بيماري زندگي شما را به خطر نمي إندازد اما ممكن است سبب إيجاد تغييرات متعددي در نحوه زندگي شما شود. در دوراني كه از بيرون روي رنج مي بريد بهتر است قبل از خروج از منزل اگاهي دقيقي از محل تمام دستشويي هاي سر راه خود داشته باشيد.

 

سندروم روده تحریک پذیر و استرس:

چه شما مبتلا به سندروم روده تحريك پذير باشيد و چه نه ، در روزهايي كه به هر دليلي از استرس بيشتري برخوردار بوديد متوجه تغييرات در دستگاه گوارش خود شده ايد ، استرس در اين گونه مواقع به طور قطع مي تواند به سخت تر شدن شرايط مزاجي شما كمك كند ، نفس هاي عميق كشيدن و تغيير جو پيرامون مي تواند كمك كننده به شمار ايد.

 

چگونه سندروم روده تحریک پذیر را تحت مدیریت خود قرار دهیم؟

اولين كار براي كنترل سندرم روده تحريك پذير اين است كه بتوانيم درك كنيم چگونه و تحت چه شرايطي مشكلات بيشتر بروز مي يابند.به جز استرس ، تغييرات هورموني، برخي از داروها حتي يك غذاي خاص مي تواند سبب إيجاد مشكل نمايد، برأي برخي از افراد محدود كردن كافئين ، غذاهاي تند ، مواد حاوي الكل و غذاهاي حاوي فيبر بالا مي تواند مشكلات را تشديد نمايد.

 

سندروم روده تحریک پذیر و پروبیوتیكها:

پروبيوتيكها باكتريهاي مفيدي هستند كه در دستگاه گوارش وجود دارند ، بهترين نوع ان در ماست موجود مي باشد، سعي كنيم هنگام خريد ماست از اين دسته از ماستها كه با پروبيوتيكها غني شده اند استفاده كنيم ، برخي از مطالعات نشانگر بهبودي نسبي سندروم روده تحريك پذير به دنبال مصرف اين نوع مواد بوده است.

 

درمان سندروم روده تحریک پذیر به هنگام بيرون روی های متناوب؛

اگر تغييرات غذايي تأثيري در بهبودي أجابت مزاج مكرر نداشت در اين هنگام پزشك از داروهاي ضد بيرون روي مانند” lomotil” و يا داروي ” Imodium ” استفاده مي كند.

 

درمان سندروم روده تحریک پذیر به هنگام یبوست؟

در اين گونه مواقع غالبا از “stool softener ” ها و ” laxative “ها براي كنترل يبوست استفاده مي شود ، لازم به ذكر است كه مقدار مصرف محدود و بنا به نظر دكتر باشد .

در اين قسمت لازم است خاطر نشان كنم كه برخي از پزشكان براي كنترل علايم اين بيماري از داروهاي ضد افسردگي با دوز بسيار پايين استفاده مي كنند و تا كنون نتايج رضايت بخشي هم كسب نموده اند.

 

درمان سندروم

در حدود 30 درصد مبتلایان 5 یا 6 ماه بعد از گرفتار شدن به عفونت روده‌ای توسط سالمونلا، شیگلا، ژیاردیا، کامپیلوباکتر ممکن است مبتلا شوند, علت سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) روشن نیست و حدود 20 درصد مردم جامعه را درگیر کرده و در زنان این بیماری بیشتر از مردان دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: داروهای شیمیایی در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) اثربخشی قاطعی نشان نداده‌اند؛ در کشور آلمان قطره‌ای به‌نام ibrogast تولید شده که در عرض 50 سال مطالعه و بررسی روی بیماران به‌عنوان داروی مؤثر در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و اختلالات هضم به کار برده می‌شود.

استاد فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: قطره ibrogast شامل عصاره‌های هیدروالکلی 9 گیاه مانند آیبریس امارا، سنبل ختایی، گل بابونه، نعنا فلفلی، زیره سبز، خارمریم، بادرنجبویه، مامیران و شیرین‌بیان است.

قفقازی یادآور شد: ثابت شده است که مواد مؤثره گیاهان فوق الذکر از طریق پیوند با گیرنده‌های سروتونین و کلینرژیک عمل کرده و از طرفی اثر ضدمیکروبی آنها در موارد سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) همراه با اسهال با از بین بردن باکتریها از یک طرف و از طرف دیگر با کم کردن انقباضات و ترشحات روده‌ای اسهال را از بین می‌برند, ترشح اسید معده را نیز وقفه می‌دهد زیرا هلیکوباکترپیلوری را از بین می‌برد و با تحریک حرکات دودی روده و افزایش ترشح آب و از بین بردن باکتریها، پوست همراه با سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را از بین می‌برد.