سردرد : انواع ، نشانه ها و درمان سردرد

 

در این مطلب به سردرد : انواع ، نشانه ها و درمان سردرد می پردازیم

 سردرد : انواع ، نشانه ها و درمان سردرد

سردرد یکی از مشکلاتی است که ممکن است همه ما آن را تا به حال بارها تجربه کرده باشیم. بعضی از این سر دردها را می توانیم خودمان درمان کنیم اما برای بعضی از آن ها حتما باید به پزشک مراجعه کنیم.

در این جا بدونیم به شما کمک می کند نوع سر دردتان را بشناسید و بهترین استراتژی برای تسکین آن را پیدا کنید.

 

سر دردهای تنشی

سردرد : انواع ، نشانه ها و درمان سردرد
این یکی از رایج ترین انواع سردرد است که همه ما حداقل یکبار آن را تجربه کرده ایم.

نشانه ها: این نوع سر دردها معمولا ضربانی نیستند. فشاری که در سر دردهای تنشی ایجاد می شود مثل این می ماند که هدی را محکم به اطراف پیشانی بسته باشید. اغلب این فشار از صبح تا شب بیشتر می شود.

دلایل: از عوامل سر دردهای تنشی می توان به مواردی چون: استرس، خستگی، حالت بدن نامناسب و قرار گرفتن سر در یک حالت نامناسب برای مدت طولانی اشاره کرد. سر دردهای تنشی مزمن کمیاب هستند و معمولا با آسیب گردن و سر ایجاد می شوند.

درمان: برای تسکین سر دردهای تنشی می توانید از قرص های مسکن استفاده کنید. البته اگر سر دردها به ندرت پیش بیایند. اما اگر دائم سر دردهای طولانی مدت می گیرید حتما به پزشک مراجعه کنید. به علاوه از نظر فیزیکی فعال باشید، شانه ها و گردن را مرتب بکشید و زمان بیشتری را بیرون از خانه بگذرانید.

 

سر دردهای سینوسی

سر دردهای سینوسی
این نوع سر درد در اثر سینوزیت ایجاد می شود و معمولا با تب، تورم صورت و فشار در قسمت های پیشانی و استخوان های گونه همراه است.

نشانه ها: از نشانه های این سر درد احساس فشار شدید در پیشانی در قسمت های ابروها و زیر چشم هاست. سر دردهای سینوسی با تکان دادن سر شدیدتر می شوند. آبریزش بینی، گرفتگی بینی و خستگی از نشانه های دیگر این سر درد است.

دلایل: سر دردهای سینوسی در اثر سینوزیت ایجاد می شوند و معمولا با سرما خوردگی یا آلرژی فصلی همراه هستند.

درمان: سر دردهای سینوسی به ندرت خودشان رفع می شوند. اگر آلرژی دارید آنتی هیستامین کمک می کند اما در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک تجویز کند.

 

میگرن

میگرن
تمام نشانه های این سر درد شدید در طول حمله میگرن خودشان را بروز می دهند و در ۴ مرحله پیشرفت می کنند.

دلایل: میگرن اغلب در اثر نقض فرآیند متابولیک و گشاد شدن رگ های خونی در مغز ایجاد می شود. البته ممکن است شخص ژنتیکی این مشکل را به ارث برده باشد.

درمان: هیچ درمان خاصی برای درمان سردرد میگرنی وجود ندارد. البته یکسری درمان ها برای کاهش آن وجود دارد و باید حتما به پزشک مراجعه کنید. ورزش هم در تسکین میگرن موثر است.

 

سر درد خوشه ای

سر درد خوشه ای
سر دردهای خوشه ای بسیار نادر هستند و کمتر از ۱ درصد جمعیت دنیا به آن دچار می شوند. این سر درد بیشتر در مردها رایج است تا زنان.

نشانه ها: سر درد خوشه ای باعث ایجاد درد نبضی در پشت و اطراف چشم  می شود و معمولا این درد در یک طرف سر است. این سر درد هنگام خواب شدت می گیرد. از نشانه های آن قرمزی چشم، حساسیت به نور و جاری شدن اشک از چشم هاست. درد خوشه ای از ۱۵ دقیقه تا ۱ ساعت ممکن است طول بکشد.

دلایل: دانشمندان نتوانسته اند دلیل واقعی این نوع سر درد را بیابند اما در اثر اختلالات در ساعت بیولوژیکی بدن نیز ایجاد می شوند.

درمان: درمان سر دردهای خوشه ای کمی گیج کننده است چون درد خود به خود ظاهر و ناپدید می شود و تنها پزشک می تواند به درمان کمک کند.

 

سر درد خماری

سر درد خماری

دلایل: دلایل زیادی برای سر درد خماری آمده است و یکی از دلایل این است که الکل باعث گشاد شدن رگ های خون می شود و روی سطح سروتونین در بدن تاثیر می گذارد. از طرفی الکل آب بدن را خشک می کند.

درمان: بهترین درمان استفاده از قرص مسکن، نوشیدن مقداری آب و کمی استراحت است. اگر با مصرف کمترین الکل سر درد می گیرید ممکن است میگرن داشته باشید.

منبع:بدونیم