عوامل مؤثر در پیشگیری از لک های ملاسما

عوامل مؤثر در پیشگیری از لک های ملاسما گرداوری شد

عوامل مؤثر در پیشگیری از لک های ملاسما

 

لک های موجود بر روی پوست صورت لک هایی با انواع و در شکل های گوناگونی هستند که هریک از آنها خصوصیات خاص خود را دارد و از نظر منشاء و روش های درمانی با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. در این مطلب قصد داریم تا به صورت اختصاصی به نوع خاصی از لک ها اشاره نماییم که در دوره ی خاصی از زندگی برای خانم ها به وجود می آید ، این لک ها به عنوان ملاسما یا ماسک حاملگی شناخته شده است و برخی از خانم ها حتی پس از طی دوران بارداری و زایمان خود نیز به این لک ها مبتلا هستند.

لک هایی که از نوع ملاسما می باشند در زمره ی لک هایی طبقه بندی می شوند که معمولا با وجود تغییرات در میزان هورمون ها در دوره ای خاص همانند بارداری پدید می آید و باید هرچه سریع تر از پیشرفت آن جلوگیری شود. معمولا خانم هایی که از ابتدایی دوران بارداری با مشورت پزشک زنان به این دوره راه پیدا می کنند به نسبت کمتری به ماسک حاملگی یا ملاسما دچار می شوند زیرا پزشک زنان از راه های جلوگیری از پیشرفت این حالت باخبر هستند.

اما در مقابل افرادی هم وجود دارند که معمولا نسبت به این لک ها بی توجهی نشان می دهند و هیچ نوع روشی را برای جلوگیری از پیشرفت آن به کار نمی بندند. در برخی از خانم ها که از قرص های ضد بارداری مصرف می کنند نیاز است تا قرص ها کنار گذاشته شود یا در دوز تنظیم شده ای مصرف شود ، در این صورت از شدت رنگ های تیره در این لک ها کاسته می شود. اما اگر این خانم ها با بی توجهی به مصرف ادامه دهند ، ممکن است که لک های ناشی از ملاسما تا پایان عمر بر روی صورت آنها باقی بماند. حسرت داشتن پوستی تمیز و درخشان دیگر فایده ای نخواهد داشت.

یکی از موارد به شدت مهم در جلوگیری از تشدید ملاسما در خانم ها توجه به آفتاب است. بهتر است تا در زمان های خاصی از روز همانند ساعت هایی که خورشید تقریبا در میانه ی آسمان قرار دارد یعنی ساعت ده صبح تا دو عصر از رفتن به بیرون خودداری نمایید ، یا حداقل از کرم های ضد آفتاب نیز استفاده نمایید. استفاده از این کرم ها به عنوان لایه ای محافظتی از بیشتر شدن آسیب و تیرگی بیشتر جلوگیری خواهد کرد.

 

ملاسما خانم های باردار

ملاسما یا لک در دوران بارداری با هیچ عارضه ی خاصی همانند خارش ، سوزش ، تحریک ، تورم یا دیگر علائم همراه نیست تنها به دلیل تغییر رنگ در رنگ اصلی صورت شما قابل مشاهده می باشد.

بیشتر بخوانید : ملاسما خانم های باردار

 

روش های درمانی ملاسما

معمولا درمان های مربوط به پوست و مو در زمره ی درمان هایی قرار دارد که نیازمند توجه و رسیدگی و همچنین صرف زمان و هزینه ی زیادی هستند. در رابطه با ملاسما نیز همین قضیه حاکم است.

بیشتر بخوانید : روش های درمانی ملاسما

 

درمان ملاسما حاملگی

ملاسما از روی صورت شما پاک خواهد شد به شرطی که از روش های موجود نیز بهره مند شوید. برخی از روش های خانگی برای درمان ملاسما وجود دارد.

بیشتر بخوانید : درمان ملاسما حاملگی