تغییرات هفته شانزدهم بارداری

تغییرات هفته شانزدهم بارداری گرداوری شد

تغییرات هفته شانزدهم بارداری

 

این هفته هفته ای است که شما می توانید به یک ثبات کامل از نظر اخلاق و میزان هورمون ها در بدن خود دست یابید. معمولا سطح هورمون های شما در یک اندازه ی طبیعی قرار خواهد گرفت و به همین دلیل دیگر کمتر احساساتی خواهید شد و بی دلیل به گریه می پردازید. همچنین از نظر اشتها هم به یک شرایط ایده آل می رسید. بنابراین توجه داشته باشید که از هفته شانزدهم بارداری شما به بعد ورق جدیدی در زندگی شما رقم خواهد خورد. این ورق روی خوشی از دوران بارداری را به شما نشان می دهد.

اما چه تغییراتی در جنین شما رخ داده و شما تا چه اندازه این تغییرات را احساس خواهید کرد؟ معمولا در هفته شانزدهم بارداری جنینی که در داخل شکم شما قرار گرفته است در حالت خواب اما با فعالیت قرار دارد. نه تنها رشد ناخن های دست او بلکه حالا رشد ناخن ها پای او نیز در حال شکل گیری است. جنین شما دیگر تنها دارای یک سر بزرگ و با چشم های بیرون زده نیست  زیرا حالا می تواند لب های کوچک خود را همانند یک ماهی باز و بسته کند. شما همواره حرکت های او را به شکل خفیف احساس خواهید کرد. قلب او نسبت به هفته های گذشته خون بیشتری را در جریان کار خود قرار می دهد.

جنین شما به دلیل بزرگ تر شدن و داشتن توانایی برای حرکت می تواند همچون یک غواص با استفاده از پاهای خود در فضای رحم شروع به حرکت کند ، اما هنوز جای خوبی برای قرار گرفتن و آرام شدن در نظر ندارد. دیگر جنین شما به یک انسان کامل تبدیل شده است ، زیرا در هفته شانزدهم به بعد همانند هر انسانی دارای اثر بر روی انگشت خود خواهد بود. سقط جنین به صورت عمدی از این هفته به بعد امکان پذیر نیست و به مانند یک قتل به حساب می آید.

قد فرزند شما هم اکنون در حدود 13.5 سانتی متر و وزن او در حدود 158 تا 160 گرم خواهد بود. تاکنون رشد خوبی را داشته و در صورتی که شما از توصیه های لازم پیروی نمایید ، در پنج ماه آینده نیز رشد خوبی را سپری خواهد کرد. برخی از موارد مادران باردار از تکان نخوردن جنین در شکم خود شکایت دارند . این به معنای زنده نبودن جنین نیست زیرا جنین حرکات خفیفی دارد که شاید تا هفته ی بیست و چهار نیز احساس نشود. بنابراین با معاینه توسط پزشک و شنیدن صدای قلب او می توانید از سلامت فرزند خویش مطمئن باشید.

 

مطالب مرتبط:

هفته پانزدهم بارداری