آموزش پخت آش جو

آموزش پخت آش جو و طرز تهیه آش گرداوری شد

آموزش پخت آش جو

 

برای طبخ آش جو باید جو پوست گرفته و تمیز را در حدود 250 گرم خریداری کنید. در کنار تهیه ی جو نیاز است تا حبوباتی من جمله نخود و لوبیا و عدس را در حدود نیم کیلوگرم تهیه و به همراه جو از شب قبل خیس کنید. این کار از نفخ این حبوبات کم می کند. همه ی حبوبات را به همراه جو با مقداری آب بر روی شعله ملایم قرار دهید. پختن حبوبات نیاز به چند ساعت زمان دارد. بنابراین در این فاصله به ادامه ی کارها بپردازید.

یک کیلو از سبزی آش را پاک کرده و شسته و خرد نمایید. اجازه دهید تا حبوبات به صورت کامل پخته شود. حالا زمان اضافه کردن سبزی و همچنین 100 گرم از برنج است. آش جو را به خوبی هم بزنید. هم زدن این آش در انتهای کار بسیار مهم است. زیرا این کار از ته گرفتن صد درصدی آن پیشگیری خواهد کرد. این کار یعنی هم زدن معمولا نیاز به زور زیادی دارد بنابراین خود را برای این کار آماده کنید.

پس از اضافه کردن برنج به سراغ پیازها بروید. پنج عدد پیاز را انتخاب نمایید. آنها را خرد کنید. بهتر است تا پیازهای خرد شده ی شما هم اندازه باشد ، زیرا در زمان پخته شدن و سرخ شدن یکی نخواهند شد و برخی از آنها پخته و برخی دیگر خام هستند. بنابراین برش های منظم برای پیاز بسیار مهم  است. پس از سرخ کردن این پیازها ، نصف آنها را در داخل آش ریخته و بقیه آنها را بر روی آش قرار دهید. آش جو باید به اندازه ی پخته شود تا به مرحله ی غلظت برسد. این آش سرشار از انرژی است و در زمان بیماری منبع بسیار خوبی برا انرژی از دست رفته ی شما خواهد بود.

سرآشپزهای حرفه ای به خوبی می دانند که چه زمانی بهترین زمان برای پخته شدن آش است. معمولا زمانی در حدود یک ربع تا نیم ساعت پس از پخته شدن همه ی مواد داخل آش ، زمانی طلایی است که شما می توانید با کم کردن شعله ی آش به جا افتادن آن کمک بیشتری نمایید.

4 لیوان کشک را که با آب ولرم رقیق نموده اید در داخل آش جو بریزید. البته بر اساس سلیقه ی شما این میزان همگی در داخل آش یا تنها نصفی از آن در داخل آش جو ریخته خواهد شد. تزیین آش را به پیاز و نعناع و سیر داغ بسپارید. با بو و طعمی که به آش شما می دهند لحظات بسیار لذت بخشی را برای صرف یک آش خوشمزه در کنار خانواده به وجود خواهند آورد.

 

بیشتر بخوانید: آش رشته