علائم ، علت و درمان آپاندیس

علائم ، علت و درمان آپاندیس گرداوری شد

علائم ، علت و درمان آپاندیس

 

آپاندیس

آپاندیسیت یک بیماری است که طی آن آپاندیس شما ملتهب و پر از چرک می شود. آپاندیس شما یک کیسه انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب شده و در سمت راست پایین شکم قرار دارد. برای این ساختار کوچک هیچ گونه کارکرد ضروری شناخته نشده است اما این به آن معنی نیست که نمی تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

آپاندیسیت دردی را ایجاد می کند که معمولاً در اطراف ناف شما شروع شده و سپس به سمت راست پایین شکم منتقل می شود. درد آپاندیسیت معمولاً طی یک دوره 18-12 ساعته افزایش می یابد و در نهایت بسیار شدید می شود.

آپاندیسیت هر شخصی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد اما اغلب در افراد سنین 30-10 سال رخ می دهد. درمان استاندارد آپاندیسیت عمل جراحی جهت برداشتن آپاندیس می باشد.

 

نشانه ها آپاندیس

علائم و نشانه های احتمالی آپاندیسیت عبارتند از:

درد تیرکشنده ای که در اطراف ناف شروع می شود و اغلب به سمت راست پایین شکم منتقل می شود.

دردی که طی چند ساعت شدیدتر می شود.

حساسیت (Tenderness) در برابر فشاری که شما در سمت راست پایین شکم اعمال می کنید.

هنگامی که سمت راست پایین شکم فشار داده شده و سپس فشار به سرعت برداشته می شود، درد شدیدی در این ناحیه رخ می دهد

زمانی که شما سرفه می کنید، راه می روید یا دیگر حرکات جنبشی را انجام می دهید، درد بدتر می شود.

تهوع

استفراغ

از دست دادن اشتها

تب خفیف

یبوست

ناتوانی در دفع گاز

اسهال

تورم شکم

محل درد ممکن است با توجه به سن شما و موقعیت آپاندیس متفاوت باشد. به خصوص در کودکان و زنان باردار ممکن است درد آپاندیسیت در مکان های مختلف احساس شود.

 

علت آپاندیس

علل آپاندیسیت همیشه مشخص نیست. گاهی اوقات آپاندیسیت می تواند در نتیجه یکی از علل زیر رخ دهد:

انسداد: باقیمانده مواد غذایی یا یک قطعه مدفوع سخت (مدفوع سنگ مانند) می تواند سبب مسدود شدن دهانه مجرای آپاندیس شما شود.

عفونت: همچنین آپاندیسیت ممکن است به دنبال عفونت مانند عفونت ویروسی دستگاه گوارش یا در نتیجه سایر انواع التهاب ایجاد شود.

در هر دو مورد، باکتری داخل آپاندیس به سرعت تکثیر شده، سبب التهاب، تورم و تجمع چرک در آپاندیس می شود. اگر  این وضعیت به سرعت درمان نشود، آپاندیس ممکن است پاره شود.

 

عوارض آپاندیس

آپاندیسیت می تواند عوارض جدی ایجاد کند، مانند

پاره شدن آپاندیس. اگر آپاندیس شما پاره شود، محتویات روده های شما و ارگانیسم های عفونی می تواند به داخل حفره شکم نفوذ کند. این امر می تواند سبب عفونت حفره شکمی شما (پریتونیت) شود.

تشکیل کیسه چرک در شکم. اگر آپاندیس شما پاره شود، عفونت و نفوذ محتویات روده ای ممکن است در اطراف آپاندیس تشکیل آبسه (کیسه عفونت) دهد. آبسه آپاندیس قبل از اینکه پاره شده و سبب عفونت گسترده تر در حفره شکم شود، نیازمند درمان است.

 

آمادگی برای ویزیت پزشکی

در صورت وجود دردهای شکمی به پزشک خانوادگی خود یا یک پزشک عمومی مراجعه کنید. اگر پزشک برای شما تشخیص آپاندیسیت داد، شما احتمالاً در بیمارستان بستری شده و به یک جراح که می تواند آپاندیس شما را خارج کند، ارجاع داده می شوید.

سوالاتی که ممکن است پزشک از شما بپرسد

به منظور تشخیص بیماری شما، احتمالاً پزشک سوالاتی درباره علائم و نشانه هایتان خواهد پرسید، که عبارتند از:

• چه زمانی برای اولین بار شما دردهای شکمی را تجربه کردید؟
• چه بخشی از شکم شما درد می کند؟
• آیا درد از یک قسمت شکم شما به قسمت دیگر منتقل می شود؟
• شدت درد به چه میزان است؟
• چه چیز درد شما را تشدید می کند؟
• چه چیز به از بین رفتن درد شما کمک می کند؟
• آیا شما تب دارید؟
• آیا شما احساس تهوع دارید؟
• چه علائم و نشانه های دیگری دارید؟

سوالاتی که شما می توانید از پزشکتان بپرسید

زمان ملاقات شما با پزشک محدود است، بنابراین یک لیست از سوالاتی که به شما کمک می کند بهترین استفاده را از وقت خود ببرید، آماده کنید. برخی سوالات اساسی برای پرسش از پزشک عبارتند از:

• آیا من آپاندیسیت دارم؟
• آیا برای تشخیص آپاندیسیت نیاز به انجام آزمایشات بیشتر است؟
• آیا برای درمان آپاندیسیت نیاز به جراحی دارم؟
• آیا به سرعت نیازمند جراحی هستم؟
• خطرات جراحی آپاندیس چیست؟
• بعد از جراحی چه مدت باید در بیمارستان بمانم؟
• بهبودی بعد از جراحی چه مدت طول می کشد؟
• چه مدت بعد از جراحی می توانم به سر کار برگردم؟
• با توجه به علائم و نشانه ها می توانید به من بگویید که آیا آپاندیس من پاره شده است؟

علاوه بر سوالاتی که برای پرسش از پزشک خود آماده کرده اید، در هنگام ملاقات پزشک در پرسیدن سوالات دیگر تردید نکنید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان علائم و نشانه هایی را تجربه می کنید که سبب نگرانی تان می شود، باید به پزشک مراجعه نمایید. اگر درد شکمی آنقدر شدید است که شما قادر به نشستن یا یافتن یک موقعیت راحت نیستید، در این صورت شما نیازمند توجه فوری پزشکی می باشید.

 

روش های درمانی

درمان آپاندیس معمولاً شامل جراحی جهت برداشتن آپاندیس ملتهب است. با توجه به وضعیت شما ممکن است درمان های دیگر مورد نیاز باشد.

جراحی جهت برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی)

آپاندکتومی می تواند به صورت یک عمل جراحی باز با استفاده از ایجاد یک برش در ناحیه شکم به طول 4-2 اینچ (10-5 سانتی متر) انجام شود. یا جراحی آپاندیسیت می تواند به صورت یک عمل لاپاروسکوپی انجام شود که شامل چند برش کوچک در ناحیه شکم است. در طول آپاندکتومی لاپاروسکوپیک، جراح ابزارهای ویژه جراحی و یک دوربین ویدئویی را به داخل شکم شما وارد می کند تا آپاندیس شما را خارج سازد.

 به طور کلی، جراحی لاپاروسکوپیک به شما امکان بهبودی سریع تر و با جای زخم (اسکار) کمتر را می دهد. اما جراحی لاپاراسکوپیک برای همه مناسب نیست. اگر آپاندیس شما پاره شده و عفونت گسترش پیدا کرده باشد یا اگر یک آبسه وجود داشته باشد، شما ممکن است به آپاندکتومی باز نیاز داشته باشید. آپاندکتومی باز به پزشک امکان تمیز کردن حفره شکمی را می دهد.

انتظار می رود که بعد از آپاندکتومی یک یا دو روز در بیمارستان به سر برید.

تخلیه آبسه قبل از جراحی آپاندیس

اگر آپاندیس شما پاره شود و  یک آبسه در اطراف آن تشکیل گردد، آبسه ممکن است با قرار دادن یک لوله از طریق پوست شما و داخل آبسه تخلیه شود. آپاندکتومی می تواند چند هفته پس از کنترل عفونت انجام شود.

 

تغییر شیوه زندگی

انتظار می رود که بهبودی پس از آپاندکتومی چند هفته به طول انجامد. اگر آپاندیس شما پاره شود، زمان بیشتری برای بهبودی لازم است. در طول زمان بهبودی، شما می توانید برای کمک به التیام بدن اقدامات زیر را انجام دهید:

اجتناب از فعالیت شدید در ابتدا. اگر آپاندکتومی شما به روش لاپاروسکوپی انجام شد، فعالیت شما برای 5-3 روز اول پس از جراحی محدود می شود. اگر آپاندکتومی باز انجام شد، فعالیت شما برای 14-10 روز اول بعد از جراحی محدود می شود. از پزشک خود درباره زمانی که می توانید فعالیت عادی را از سرگیرید، سوال نمایید.

از شکم خود در زمان سرفه کردن حفاظت نمایید. شما ممکن است زمان سرفه کردن، عطسه کردن یا انجام حرکات دیگر در شکم احساس درد کنید. برای محافظت از شکم خود یک بالش بر روی شکم قرار داده و قبل از انجام این حرکات فشاری را اعمال نمایید.

در صورتیکه داروهای ضد درد اثربخش نبودند با پزشک خود تماس بگیرید. وجود درد استرس بسیاری بر بدن شما وارد کرده و سبب کند شدن فرآیند بهبودی می گردد. اگر با وجود مصرف داروهای ضد درد همچنان درد دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

هنگامی که آمادگی دارید بلند شوید و حرکت کنید. فعالیت خود را به آهستگی شروع کرده و افزایش دهید. با پیاده روی های مختصر شروع کنید.

زمانی که احساس خستگی می کنید بخوابید. هنگامی که بدن شما بهبود می یابد، شما ممکن است نسبت به حالت عادی احساس خواب آلودگی بیشتری داشته باشید. این امر طبیعی است و زمانی که نیاز دارید استراحت نمایید.

در مورد بازگشت به کار یا مدرسه با پزشک خود صحبت کنید. شما می توانید زمانی که احساس بهبودی کردید به سرکار برگردید. کودکان ممکن است کمتر از یک هفته پس از جراحی قادر باشند به مدرسه بروند، اگرچه فعالیت شدید مانند ورزش باید برای 4-2 هفته بعد از جراحی محدود شود.

 

 

درمان خانگی برای آپاندیس

سیر  دارای پتانسیل ضد التهابی بوده که به درمان آپاندیسیت و کاهش التهاب و درد کمک شایانی می کند.هر روز  ۲ تا ۳ حبه سیر خام با معده خالی  مصرف کرده یا اینکه از سیر در پخت و پز استفاده کنید.

روغن کرچک درمان  موثر  خانگی برای آپاندیسیت میباشد. روغن کرچک می تواند انسداد و التهاب را کاهش بدهد، و  خوراکی  هم مصرف گردد و سبب شده که  یبوست و حرکات روده بهبود نموده و به دراز کشیده شود و در محل درد روغن کرچک مالیده و رویش حوله کهنه قرار گرفته که این کار را سه بار در هفته بمدت ۲-۳ ماه انجام بدهید تا نتیجه دلخواه دریافت

لیمو در درمان آپاندیسیت بسیار مفید بوده و در طب سنتی آب مرکبات طبیعی بخصوص  لیمو به تسکین درد و جلوگیری از سوء هاضمه و یبوست کمک خواهد کرد. آب یک عدد لیمو را گرفته و با مقدار مساوی از عسل مخلوط کنید و چند بار در روز این مخلوط رامیل کنید

زنجبیل با توجه به خواص ضد التهابی آن، زنجبیل به درمان آپاندیسیت کمک نموده که  این می تواند درد و التهاب  و تهوع را کاهش و  ۲ یا ۳ بار در روز چای زنجبیل میل کنید.

چای زنجبیل:میزان یک قاشق چای خوری از رنده شده زنجبیل در یک فنجان آب جوش به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار داده و شکم خود را با روغن زنجبیل چند بار در روز ماساژ بدهید

دانه شنبلیله در درمان آپاندیسیت موثر بوده و این دانه ها  از تجمع  موکوس اضافی در روده ها جلوگیری میکند ، در نتیجه به کاهش درد کمک کرده ودو قاشق چای خوری دانه شنبلیله به یک فنجان آب بریزید تا بجوشد، سپس روی حرارت کم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می جوشانیم. این جوشانده  ولرم  را یک بار در روز میل نمایید.

نعنا یکی دیگر از درمان خانگی موثر برای آپاندیسیت میباشد.  می تواند گاز  روده و همچنین استفراغ و حالت تهوع را درمان نماید نعناع همچنین درد به آپاندیسیت را کاهش داده و مقدار یک قاشق غذا خوری از برگ نعناع تازه به یک فنجان آب جوش  بریزید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه شیب دارجوشانده و چای نعناع درست کرده و مقداری عسل بریزید این چای  ۲ یا ۳ بار در روز برای چند هفته مصرف شود و همچنینبرای جلوگیری  از تهوع و استفراغ، برگ نعناع تازه می جویم

جینسنگ با توجه به خواص ضد التهابی آن، جینسنگ نیز در کاهش التهاب و درد  آپاندیسیت بسیار موثر بوده و ۶ تا ۸ برش نازک از جینسنگ به سه فنجان آب جوش ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه در حرارت کم می بجوشانید و با مقداری عسل این چای جینسنگ دو بار در روز به مدت چند ماه می نوشیم