کم خونی در بارداری

کم خونی در بارداری گرداوری شد

کم خونی در بارداری

 

کم خونی در بارداری یک علامت هشدار برای مادر باردار محسوب می شود. زیرا جنین برای رشد کافی در داخل رحم او به خون نیاز دارد و زمانی که گلبول های قرمز خون او از توانایی لازم برخوردار نباشند همواره فعالیت های مربوط به آنها نیز با مشکل مواجه خواهد شد. کم خونی اغلب به دلیل کمبود هموگلوبین رخ می دهد ، بنابراین در شرایطی که فرد در بارداری به سر می برد باید هرچه سریع تر این کمبود هموگلوبین خود را جبران نماید. جبران کم خونی در بارداری تنها توسط توصیه های پزشک صورت می گیرد.

علل کم خونی در بارداری متفاوت می باشد. در برخی از مواقع مشکلات داخلی در بدن یک مادر می تواند علتی برای این رخداد باشد. به عنوان مثال مادر باردار در شرایط قبل از بارداری خود از مشکلات گوارشی جدی رنج می برد ، اما در رابطه با این مشکلات که اغلب به صورت خونریزی های پی در پی می باشد با پزشک خود مشورتی ندارد. پزشک زمانی متوجه کم خونی در بارداری می شود که در حال بررسی اولین آزمایش او می باشد. معمولا در چنین مواردی با تجویز اسید فولیک و قرص آهن تا حد زیادی می توان از کمبود جلوگیری نمود ، اما بهتر است که کم خونی در زمانی پیش از بارداری درمان شود .

اما کم خونی در بارداری حتی زمانی که مادر باردار تمام اصول تغذیه ای و پزشکی را به خوبی رعایت کند نیز باز هم اتفاق می افتد. زیرا بارداری زمانی است که موجودی دیگر از خون داخل بدن شما در حال تغذیه می باشد و به همین دلیل مصرف اسید فولیک تا ماه چهارم و از آن پس مصرف قرص آهن و مولتی ویتامین برای جبران کمبودها تجویز خواهد شد. بنابراین این کمبود تا حدی طبیعی تلقی می شود اما زمانی که از حد مورد نظر فراتر رود قطعا با مشکل همراه خواهد بود.

در مادران بارداری که میزان کم خونی آنها بسیار زیاد باشد راه درمان تزریق خون می باشد ، مادرانی که این توصیه ها را جدی نگرفته باشند ، به عوارضی دچار خواهند شد که سلامت خود آنها و جنین داخل رحم را به خطر می اندازد. زایمان هایی که زودتر از موعد رخ می دهد ، عفونت هایی که پس از زایمان با مواجه می شوند و . . . از عواقب کم خونی در بارداری خواهد بود.

 

مطالب مرتبط:

مقاربت در بارداری