دمنوش های که گرفتگی بینی را باز می کند

دمنوش های که گرفتگی بینی را باز می کند

دمنوش های که گرفتگی بینی را باز می کند

 

حال که به روزهای سرد پاییز نزدیک می‌شویم امکان و احتمال سرماخوردگی وجود دارد. یکی از راه‌های درمان سرماخوردگی،‌ مصرف مایعات است. مصرف مایعات آب کم شده بدن را برمی‌گرداند. اگر در زمان سرماخوردگی دچار گرفتگی بینی شده باشید استفاده از معجون زیر به شما کمک شایانی خواهد کرد.

ترکیب با داشتن فلفل که ضد التهاب است علائم بیماری‌تان را کاهش می‌دهد. سرکه سیب موجود در آن سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کند و به بهبود سریع‌ترتان کمک می‌کند. این دمنوش عجیب اما کارساز را حتما امتحان کنید.

درگیری با درد سینوس کاملاً ناخوشایند است. در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا باید بیش از پیش مواظب خود باشیم. حتی یک بار بو کردن این نوشیدنی گرم می‌تواند راه بینی‌تان و هوای ابری سرتان را باز کند.

یکی از موارد مهمی که در حین سرماخوردگی باید انجام دهید این است که مقدار زیادی مایعات بنوشید تا آنچه بدن‌تان از دست داده را بازگردانید، اما این نوشیدنی همه چیز را به سطحی دیگر می‌برد.

این دمنوش عجیب اما کارساز را حتما امتحان کنید.

مواد لازم

یک چهارم فنجان آب
یک چهارم فنجان سرکه سیب تصفیه نشده
یک قاشق غذاخوری عسل
یک قاشق چای خوری پودر فلفل هندی
یک برش لیمو

روش تهیه

آب را به جوش بیاورید. آب جوش و سرکه سیب را در یک لیوان با هم ترکیب کنید. عسل و فلفل هندی را اضافه کنید، خوب بهم بزنید و رویش برش لیمو را قرار دهید. یک نفس عمیق از روی دمنوش بکشید، و سپس شروع به نوشیدن کنید.

 

درمان گرفتگی بینی با «چای گوجه فرنگی»

این روشی بسیار قدیمی است که برای شستن حفره‌های بینی استفاده می‌شود. نیم لیتر آب بردارید و یک قاشق نمک در آن حل کنید. حالا آن را در ظرفی بریزید و بعد قیف مخصوص بینی را روی سوراخ راست بینی خود بگذارید و آب را به داخل آن بالا بکشید. بعد سرتان را به پهلو خم کنید طوری که آب از سوراخ سمت چپ بینی خارج شود. همین کار را با سوراخ سمت چپ انجام دهید.

مرطوب‌کننده بینی

مرطوب‌کننده بینی گرفتگی سینه را از بین برده و مجراهای گرفتهٔ بینی را باز می‌کند، از جمع‌شدن مخاط جلوگیری کرده و باعث روان ماندن آن در مجراهای بینی می‌شود. دستگاه مرطوب کننده هوا را در فضای محصور و پوشیده‌ای قرار داده و بخار تسکین‌دهندهٔ آن را استنشاق کنید.

چای گوجه‌فرنگی

در کتاب «دایره المعارف درمان خانگی» نوشته دکتر مایکل مورای آمده است که گوجه سرشار از مواد آنتی‌اکسیدانی بوده، یک ضد باکتری خوب محسوب می‌شود و در درمان سرماخوردگی و برطرف شدن گرفتگی سینوسی بسیار مفید است. دو گوجهٔ تازه را در دو لیوان آب بجوشانید. دو حبه سیر خرد‌شده و ۶ یا ۷ دانهٔ خرد‌شدهٔ فلفل به آن اضافه کنید و بگذارید تا ۱۰ دقیقه بجوشد. گوجه را در آب، کاملا له کنید و بعد آبش را بگیرید. سعی کنید آن را داغ داغ بخورید (البته نه آن‌قدر که به خودتان صدمه و آسیب برسانید) و پیش از قورت دادن بگذارید چند دقیقه در گلویتان بماند.

غذاهای تند

اگر گرفتگی بینی اذیتتان می‌کند، سعی کنید غذاهای ادویه‌دار و سرشار از فلفل هندی بخورید. ادویه‌ها باعث باز شدن مجراهای مسدود می‌شوند، مخاط را رقیق کرده و آن را روان می‌کنند